Baharatlar yemeklerimize lezzet katarken, vücudumuza da fayda sağlıyor!

Baharatlı yiyecekler yediğinizde vücudunuza ne olur?

Bazı yemekler o kadar baharatlıdır ki şeflerin gözlerinin yanmaması için yemek pişirirken gaz maskesi takması gerekir. Baharatlı yemek yemenin tüm vücut üzerinde yadsınamaz bir etkisi vardır. Ancak pek çok insan yüzleşmek zorunda kalacakları olumlu ve olumsuz etkilerin farkında değil.

Türkiye’de özellikle doğu bölgelerinde baharatlı yiyecekler geniş yer tutar. Baharat yemeğin en büyük tadıdır. Kimi mide sorunu yaşayanlar için baharatlı yemekler zorlayıcı olsa da lezzeti damakları şenlendirir. Baharatlı yemeklerin sadece lezzetine odaklanmayalım. Çünkü vücut üzerinde olumlu etkileri de azımsanmayacak derecede çoktur. İşte baharatlı yemeklerin vücuda etkilerini sizler için derledik.

KİLO VEREBİLİRSİNİZ

Baharatlı yiyecekler yemek biraz fazla yağ yakmanın kolay bir yoludur. Hiçbir şey egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin yerini tutamaz. Ancak biberde bulunan kapsinoidler yağ yakımını hızlandırır. Acı biber enerji tüketimini arttırır ve vücut yağlarını azaltır.

AĞRI TOLERANSINI ARTTIRIR

Bazı insanlar için baharatlı yiyecekler yemek kendi başına acı vericidir. Ancak uzmanlar, kapsaisinin beynimizde acı veren duygulardan sorumlu olan özel bir maddeyi hedef alabileceğini öne sürüyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Baharatlı yiyecekler yemeğin tadını çıkartmanızı sağlarken bir yandan da vücudun antioksidanlarla zenginleşmesini destekler. Eğer bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız yemeklerinizi acı biberle pişirmeye özen gösterin.

UZUN YAŞAMA ŞANSINI YÜKSELTİR

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar haftada 6-7 gün bol acılı yemek yemenin ölüm oranını yüzde 14 daha düşürdüğünü ortaya çıkarttı. Araştırma, baharatlı yemek severleri diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak gözlemledi. Bu nedenle baharatlı yiyecekler, sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olanlara uzun yaşam konusunda çok da yardımcı olmayacak.

ŞEKER TÜKETİMİNİ AZALTIR

İşlenmiş şekerin sağlık açısından korkunç bir besin olduğu bilinen bir gerçekliktir. Ancak günlük tüketim içerisinde şeker miktarını azaltmak kolay değildir. Uzmanlar zaman zaman baharatlı yemekler tüketmenin şeker arzusunu azalttığını ortaya çıkarttı. Baharatlı bir şey yedikten sonra genellikle tatlı bir şey canınız çekmez.

Diğer Yazılar

El ve Ayak Bakımınıza Özen Gösterin!
Güzellik
Güzellik

El ve Ayak Bakımınıza Özen Gösterin!

Aktar Diyarı - 31 Ağustos 2021

El ve ayak bakımı için kaçırılmayacak ürünler El ve ayak bakımlarınızı özenle yapabileceğiniz birbirinden kullanışlı ürünleri sizler için bir araya getirdik. Çevre ile teması en fazla olan…

Bir Fransız Klasiği: Muzlu Sufle
Genel
Genel

Bir Fransız Klasiği: Muzlu Sufle

Aktar Diyarı - 27 Ağustos 2021

Bir Fransız klasiği! Klasik sufleye göz kırpan lezzet: Muzlu Sufle   Sufle, Fransız mutfağının en ünlü yemeklerinden bir tanesidir. Sufle denildiğinde pek çok kişinin aklına çikolatalı kabarık…

Yazın Serinleten Lezzet: Kabak Çorbası 🎃
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Yazın Serinleten Lezzet: Kabak Çorbası 🎃

Aktar Diyarı - 26 Ağustos 2021

Yaz sıcaklarında serinletecek! Hem doyurucu hem de hafif soğuk çorba tarifi: Kabak Çorbası Sıcak havalarda vücudun sıvıya olan ihtiyacı artıyor. Gün içinde su tüketiminin yanında besinlerden aldığınız…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar

Aşırı Terleme Sorununa Son!
Sağlık

Aşırı Terleme Sorununa Son!

Aktar Diyarı - 24 Ağustos 2021
Tatlı Krizine Son!
Genel

Tatlı Krizine Son!

Aktar Diyarı - 23 Ağustos 2021