Baharatlar yemeklerimize lezzet katarken, vücudumuza da fayda sağlıyor!

Baharatlı yiyecekler yediğinizde vücudunuza ne olur?

Bazı yemekler o kadar baharatlıdır ki şeflerin gözlerinin yanmaması için yemek pişirirken gaz maskesi takması gerekir. Baharatlı yemek yemenin tüm vücut üzerinde yadsınamaz bir etkisi vardır. Ancak pek çok insan yüzleşmek zorunda kalacakları olumlu ve olumsuz etkilerin farkında değil.

Türkiye’de özellikle doğu bölgelerinde baharatlı yiyecekler geniş yer tutar. Baharat yemeğin en büyük tadıdır. Kimi mide sorunu yaşayanlar için baharatlı yemekler zorlayıcı olsa da lezzeti damakları şenlendirir. Baharatlı yemeklerin sadece lezzetine odaklanmayalım. Çünkü vücut üzerinde olumlu etkileri de azımsanmayacak derecede çoktur. İşte baharatlı yemeklerin vücuda etkilerini sizler için derledik.

KİLO VEREBİLİRSİNİZ

Baharatlı yiyecekler yemek biraz fazla yağ yakmanın kolay bir yoludur. Hiçbir şey egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin yerini tutamaz. Ancak biberde bulunan kapsinoidler yağ yakımını hızlandırır. Acı biber enerji tüketimini arttırır ve vücut yağlarını azaltır.

AĞRI TOLERANSINI ARTTIRIR

Bazı insanlar için baharatlı yiyecekler yemek kendi başına acı vericidir. Ancak uzmanlar, kapsaisinin beynimizde acı veren duygulardan sorumlu olan özel bir maddeyi hedef alabileceğini öne sürüyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Baharatlı yiyecekler yemeğin tadını çıkartmanızı sağlarken bir yandan da vücudun antioksidanlarla zenginleşmesini destekler. Eğer bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız yemeklerinizi acı biberle pişirmeye özen gösterin.

UZUN YAŞAMA ŞANSINI YÜKSELTİR

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar haftada 6-7 gün bol acılı yemek yemenin ölüm oranını yüzde 14 daha düşürdüğünü ortaya çıkarttı. Araştırma, baharatlı yemek severleri diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak gözlemledi. Bu nedenle baharatlı yiyecekler, sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olanlara uzun yaşam konusunda çok da yardımcı olmayacak.

ŞEKER TÜKETİMİNİ AZALTIR

İşlenmiş şekerin sağlık açısından korkunç bir besin olduğu bilinen bir gerçekliktir. Ancak günlük tüketim içerisinde şeker miktarını azaltmak kolay değildir. Uzmanlar zaman zaman baharatlı yemekler tüketmenin şeker arzusunu azalttığını ortaya çıkarttı. Baharatlı bir şey yedikten sonra genellikle tatlı bir şey canınız çekmez.

Diğer Yazılar

Bir ayda selülit görüntüsü nasıl azalır?
Genel
Genel

Bir ayda selülit görüntüsü nasıl azalır?

Aktar Diyarı - 13 Haziran 2021

Bir ayda selülit görüntüsü nasıl azalabilir mi? Tatil sezonu açılmışken kadınların baş belası selülit konusu yine gündemdeki yerini aldı. Bu görüntüden hoşlanmayanlar sadece 1 ay içinde selülit…

Bu bitkiler ağrı kesici özelliğe sahip!
Genel
Genel

Bu bitkiler ağrı kesici özelliğe sahip!

Aktar Diyarı - 12 Haziran 2021

Bitkilerle tedavi mümkün mü? Koronavirüs pandemisi sürecinde dengeli ve doğal beslenmenin bağışıklığı güçlendirmede etkili olduğu biliniyor. Eski doğal tedavi yöntemlerinin ve alternatif tıbbın ön plana çıktığı bu…

Evimizin küçük mucizesi karbonatın öyle çok faydası var ki…
Baharatlar
Baharatlar

Evimizin küçük mucizesi karbonatın öyle çok faydası var ki…

Aktar Diyarı - 11 Haziran 2021

Öyle çok faydası var ki... Karbonatın faydaları nelerdir? Karbonat ne işe yarar? Yıllardır mutfağımızdan eksik etmediğimiz karbonatı hamur işinden temizliğe kadar her alanda güvenle kullanabiliyoruz. Evimizin küçük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar