Avokadonun Faydaları Nelerdir ?

Avokado Meksika, Hindistan ve bazı Afrika ülkelerinde yetiştirilen bir meyvedir. Kansere iyi gelmesi, cildi güzelleştirmesi, kolesterolü dengeleyerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlaması avokadonun faydaları arasındadır. Ağaçta yetiştirilir. Dış kabuğunun yeşil ve engebeli olması sebebiyle Timsah Armudu olarak da isimlendirilir. Kabukları çıkarılarak açık yeşil renkte olan iç kısmı tüketilir.

AVOKADO FAYDALARI NELERDİR?
Birçok vitamin ve mineral madde içeren avokadonun faydaları şöyledir;

Birçok vitamin ve mineral madde içerir. B5, B6 vitaminleri C, E ve K vitaminleri gibi vitamin türlerinin yanı sıra, potasyum, magnezyum, manganez, çinko, demir, fosfor ve bakır da bulundurur.
İyi bir potasyum kaynağıdır. Muzdan daha fazla potasyum ihtiva eder. Yapılan birçok çalışmanın sonucuna göre, potasyum tüketimi ile kalp krizi, böbrek yetmezliği ve felç geçirme riskleri düşürülmüş olur. Bu sayede kan basıncı da dengelenmiş olur. Kan basıncının dengelenmesiyle tansiyon da dengede tutulur.
İçeriğindeki yağ oranı yüksektir. Yağ oranının çoğu oleik asit sayesinde oluşur. Oleik asit zeytinyağının içeriğinde de bulunan tekli doymamış yağ asididir. Zeytinyağının faydalı olmasının sebeplerinden biridir. Zeytinyağı gibi avokado yağında da oleik asit bulunması sebebiyle sağlık için faydalı bir yağdır. Özellikle kalp sağlığını korur.
Lif açısından zengin bir meyvedir:100 gram avokodanın %27’sini lif oluşturur. Lif içeriği sayesinde sindirim sistemini rahatlatır, kabızlığı önler, bağırsaklardaki faydalı bakterilere yarar sağlar.
Kolesterolü dengeler:Kolesterolü dengelemesi sayesinde kalbi korur. Kalp hastalığı dünyadaki en yaygın ölüm nedenleri arasındadır. Kalp hastalığını tetikleyen nedenlerden biri de kötü kolesterolün yükselmesidir. Yapılan bir araştırmada, insanlar gruplara ayrılmıştır. Bir grubun avokado yemesi, diğer grubun yememesi sağlanarak çıkan değerler incelenmiştir. Sonuç olarak avokado tüketen kişilerde iyi kolesterol seviyesinin %11’e kadar arttığı, kötü kolesterol seviyesinin ise %22’ye kadar düşürüldüğü gözlemlenmiştir. İyi kolesterol seviyesini yükseltip, kötü kolesterol seviyesini düşürmesi avokadonun faydaları arasındadır. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar.
Antioksidan kaynağıdır:Yapılan araştırmalara göre, sebzelerle birlikte avokado yemenin yada sebzelere avokado yağı eklemenin vücuda alınan antioksidan seviyesini arttırdığını göstermiştir.
Göz sağlığını korur:İçeriğindeki lutein ve zeaksantin gibi antioksidan maddeler sayesinde gözlere iyi gelir. Özellikle yaşlılıkta görülen katarakt oluşumuna karşı koruma sağlar. Katarakt oluşumu riskini düşürür.
Kanseri önlemeye yardım eder:Özellikle göğüs kanseri ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığı ve kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya yardım ettiği belirtilmiştir.
Kemikleri korur:Özellikle artrit için yararlıdır. Birçok artrit türü vardır ve genellikle insanlar kronik olarak bu rahatsızlıkla yaşarlar. Avokado ve soya yağı artritin osteoartrit türüne iyi gelir. Aynı zamanda fosfor, çinko, bakır, kalsiyum ve selenyum gibi mineral maddeleri içermesi sebebiyle osteoporoz riskini de düşürür.
Hormonları olumlu etkiler. Avokadonun içeriğindeki yağ asitleri hormon düzeylerini dengeleyerek merkezi sinir sistemi işlevleri ve üreme sağlığını olumlu yönde etkiler. Bunun sonucunda yeterli miktarda tüketilmesiyle, ruh hali düzelir, depresyona girme riski azaltılmış olur. Ayrıca doğurganlığı da etkiler.
Spor yapan kişiler için de yararlı bir meyvedir:Spor yapmak enerji gerektirir. Sporculara gerekli enerji seviyesini sağlamak için vitamin ve mineral maddeler sağlar. Ayrıca vücut için faydalı olan fitokimyasalları içerir.


AVOKADONUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?
Cilde faydalı bir meyvedir. Tekli doymamış yağ asitleri, yağda eriyen vitaminler açısından zengin olması sebebiyle parlak bir cilde kavuşmaya yardım eder. Parlak bir cilt ile birlikte parlak saçlara sahip olmayı da sağlar. Sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt için gerekli olan karotenoidleri içeren antioksidan maddelere sahiptir. Karotenoidler çevre kirliliği, toksinler ve güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Araştırmalara göre, karotenoidlerin vücuda düzenli alınması ile hastalıklara yakalanma riski azalır, kanser oluşumu ve göz bozukluklarına yakalanma oranı düşer.

Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak için avokado kabuğunun iç kısmı ile cilt ovulabilir. Bu şekilde cilt nemlendirilmesi sağlanır. Kuru, çatlamış, hasar görmüş ciltleri canlandırır. Bu nedenle avokado maskeleri sıkça kullanılır. Erken yaşlanmanın belirtilerini ortadan kaldırır.

AVOKADO ZAYIFLATIR MI?
Avokado kilo vermeye yardım eder. Bununla ilgili bir çalışmada bir grup insana düzenli olarak avokado tüketmesi, diğer gruba ise tüketmemesi söylendi. Bu kişilere açlık ve doyma ile ilgili sorular soruldu. Avokado yiyen insanlar %23 oranında daha fazla doyduklarını belirterek, sonrasındaki 5 saat içinde yemek yemeyi %28 oranında düşürdüler. Buna göre, avokado tüketimi ile iştah kapatılarak, daha az yemek yeme sağlanacağı sonucuna varıldı. Diyet listesine eklenerek daha az yemek yeme ve vücuda daha az kalori alımı sağlanabilir.

AVOKADO KAÇ KALORİDİR?
Avokadoların büyüklüğüne göre kalorisi değişir. Ortalama 100 gram avokado için 160 kaloridir. Yağ içeriğinden dolayı kalorisi yoğundur.

AVOKADONUN ZARARLARI NELERDİR?
Bazı kişilerde şiddetli baş ağrıları ve migrene sebep olabilir.
Kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler tüketmemelidir.
Normal miktar tüketimi kolesterolü dengeler, fakat aşırı miktarda tüketilirse kolesterolü yükseltici etki yapabilir. Bu nedenle aşırı miktarda tüketilmemelidir.
İçeriğindeki yağlar karaciğere zarar verebilir. Karaciğer rahatsızlığı bulunan kişiler mutlaka doktorlarına danışarak tüketmelidir.
Bazı kişilere kaşıntı, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
Aşırı tüketimi ağız yaralarına sebep olabilir.

Diğer Yazılar

Tiroidden şekere, birçok hastalığa derman Brezilya cevizinin 7 mucizesi
Genel
Genel

Tiroidden şekere, birçok hastalığa derman Brezilya cevizinin 7 mucizesi

Aktar Diyari - 15 Kasım 2018

Amazon’ların derinliklerine iniyoruz şimdi. Yaklaşık 40-50 metre yükseklikteki ağacının yapraklarında yetişen Brezilya cevizi (Brezilya fıstığı olarak da bilinir) selenyumun doğal gıdası olarak biliniyor. Bu verimli ağaç 1000…

Yoğun Kadının Bakım Rehberi
Güzellik
Güzellik

Yoğun Kadının Bakım Rehberi

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Yoğun temponda cilt bakımı ihmal etme. Pek çoğumuz günlük hayatının büyük bir bölümünü iş yerinde geçiriyor. Tüm gün sabit bir koltukta ve kapalı bir mekanda bulunmak, kan…

Hangi Probiyotik Ne Kadar Tüketilmeli?
Sağlık
Sağlık

Hangi Probiyotik Ne Kadar Tüketilmeli?

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli rol oynuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, “Bağırsak mikroflorasının sağlığını korumak için probiyotikler ve prebiyotiklere ihtiyaç vardır” diyor.…

Tatlıyı Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Tatlıyı Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Biliyoruz; o leziz keklere ve donut’lara dayanmadığın günler oluyor. Ancak şekerin metabolizmana, bel ölçüne ve sağlığına büyük bir zarar verdiği yadsınamaz bir gerçek. Peki tatlılarla nasıl vedalaşabilir…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar