Avakado Yaprağının Zararları Nelerdir?

Avakadonun Zararları:

Avakado gebelik ve emzirme döneminde tavsiye edilmeyen bir meyvedir. Emzirme döneminde anne sütünün azalmasına yol açabilir.
Hassas bünyelerde kaşıntı,kızarıklık ve alerjiye yol açabilir. Bu nedenle hassas bünyeli kişilerin fazla tüketmemesi önerilir.
Cilt ile fazla temas ettirildiğinde fayda yerine yan etkilerine maruz kalınabilir.Ayrıca aşırı hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin avakado kullanmadan önce doktora danışmaları yararlı olabilir.
Grip, nezle ve astım gibi üst solunum hastalığına maruz kalan kişiler yine avakado tüketimine dikkat etmelidir. Alerjik astım rahatsızlığı olan kişilerde astımı daha fazla tetikleyebilir.
Avakado aslında kolesterolü dengeleyici bir etkiye sahiptir.Fakat aşırı tüketim nedeni ile kolesterol üzerinde tam tersi etki yaratabilir. Kolesterol ile mücadele eden kişiler doktora danışmadan avakado tüketimi yapmamalıdır.
Karaciğer ile alakalı hastalığı bulunan kişiler için de tüketimi uygun bir meyve değildir.Avakadonun ne kadar tüketileceği doktora danışarak ayarlanmalıdır.
Avakado çok fazla tüketilirse ağız içinde yara ve alerjiye yol açabilir.
Kan inceltici ilaç kullanan kişiler avakado tüketmemelidir.Avakado kan inceltici ilaçların etkisini azaltabilir.Ya da tam tersiz kan inceltici ilaçların etkisini arttırarak ciddi sorunlara yol açabilir.

Diğer Yazılar

Anadolu’nun şifalısını kaynatıp suyunu içerseniz…
Sağlık
Sağlık

Anadolu’nun şifalısını kaynatıp suyunu içerseniz…

Aktar Diyari - 11 Aralık 2018

Kuzey ve Orta Anadolu'da yetişen, beyaz renkli çiçekler açan, kırmızı renkli meyvesinden meyve suyu elde edilen Gilaburu, yüksek C vitamini içeriğiyle birçok hastalıktan koruma özelliği taşıyor. Medicana…

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri
Genel
Genel

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri

Aktar Diyari - 10 Aralık 2018

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça güçlüdür. Kahvaltının en güzel eşlikçisi, gün davetlerinin olmazsa olmazı ve dost muhabbetlerinin kaçınılmazıdır. Bizim için bu kadar değerli olan çayın dünyada pek çok…

Nar Tüketmek İçin 9 Neden
Meyveler
Meyveler

Nar Tüketmek İçin 9 Neden

Aktar Diyari - 9 Aralık 2018

Kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, gripten kansere dek birçok hastalığı önleyebilen narın faydalarını öğrenmeye ne dersin? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar