Avakado Yaprağının Zararları Nelerdir?

Avakadonun Zararları:

Avakado gebelik ve emzirme döneminde tavsiye edilmeyen bir meyvedir. Emzirme döneminde anne sütünün azalmasına yol açabilir.
Hassas bünyelerde kaşıntı,kızarıklık ve alerjiye yol açabilir. Bu nedenle hassas bünyeli kişilerin fazla tüketmemesi önerilir.
Cilt ile fazla temas ettirildiğinde fayda yerine yan etkilerine maruz kalınabilir.Ayrıca aşırı hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin avakado kullanmadan önce doktora danışmaları yararlı olabilir.
Grip, nezle ve astım gibi üst solunum hastalığına maruz kalan kişiler yine avakado tüketimine dikkat etmelidir. Alerjik astım rahatsızlığı olan kişilerde astımı daha fazla tetikleyebilir.
Avakado aslında kolesterolü dengeleyici bir etkiye sahiptir.Fakat aşırı tüketim nedeni ile kolesterol üzerinde tam tersi etki yaratabilir. Kolesterol ile mücadele eden kişiler doktora danışmadan avakado tüketimi yapmamalıdır.
Karaciğer ile alakalı hastalığı bulunan kişiler için de tüketimi uygun bir meyve değildir.Avakadonun ne kadar tüketileceği doktora danışarak ayarlanmalıdır.
Avakado çok fazla tüketilirse ağız içinde yara ve alerjiye yol açabilir.
Kan inceltici ilaç kullanan kişiler avakado tüketmemelidir.Avakado kan inceltici ilaçların etkisini azaltabilir.Ya da tam tersiz kan inceltici ilaçların etkisini arttırarak ciddi sorunlara yol açabilir.

Diğer Yazılar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı
Baharatlar
Baharatlar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı

Aktar Diyari - 17 Mayıs 2019

Sindirim sistemi besinlerin sindirildiği ve emildiği sağlımızı etkileyen en önemli sistemdir. Sağlığımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz ve bütün vücut fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz tükettiğimiz besinlerden en yüksek faydayı…

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!
Genel
Genel

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!

Aktar Diyari - 13 Mayıs 2019

Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan hurmaya Ramazan ayında daha sık tüketiyoruz. Etkileri sayesinde Ramazan ayında oruç tutanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Uzun süren…

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı
Meyveler
Meyveler

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı

Aktar Diyari - 6 Mayıs 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen "Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi" başlıklı çalışma sonucunda, kansere karşı faydası olduğu belirtilen acı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar