Aslan Pençesi
Bu bitkinin faydalarından yararlanmak için, raf ömrünün bir yıldan az olması gerekir. Fazla sıcak olmayan, nemli topraklarda ve gölgede yetişen bitki, ışığı sevmesine rağmen direkt güneş ışığından olumsuz etkilenir. Çok eski dönemlerden itibaren kadınların pek çok sorununa deva olmuş bir bitkidir. Ayrıca terleyen yapraklarıyla yağmur habercisi olarak bilinmektedir. Yaprakların üzerinde biriken terinin cildin tazelenmesinde ve canlanmasında da etkisi bulunmaktadır. Bu özellikle yazın ciltte oluşan çiller içinde etkilidir. Tarihten gelen testere dişli aslan pençesinin faydaları oldukça fazladır.

Çayırlarda ve ormanlarda doğal olarak yetişen bitki, gülgiller familyasına ait yabani bir bitkidir. Dayanıklı ve geniş köküyle, 50-60 cm boyunda çok yıllık otsu bitkinin içeriğinde tanen ve uçucu yağlar bulunur. Sarıdan yeşile giden çiçekleri, geniş yaprakları vardır. geçmişten beri bitkisel tedavi alanında etkin şekilde kullanılan şifalı bir bitkidir.

Testere dişli aslan pençesinin faydaları nelerdir?
Bu bitkinin sapları ve yaprakları kabızlık etkisi göstermeden ishale iyi gelmektedir. Çayı hazırlanarak içildiğinde bağırsaktaki perisaltik hareketleri yavaşlatır, bunların kontrol altında olmasını sağlar. Özellikle hareketli bağırsak sendromu hastalarının yakınmasını giderir. Şeker hastalarında zor kapanan yaraların iyileştirilmesinde, ameliyat yaralarının hızlı kapanmasında etkili bir bitkidir. Demire bağlı anemi sorunu olanlara haftada 5-6 defa çayı önerilmektedir.

 

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları
Kadınların gebelik döneminde rahim kaslarını güçlendirdiğinden, düşük riskini azaltır. Gebeliğin ilk trimesterinden sonra düşük riski olan kadınların kurtarıcısıdır. Bitkinin çayı gebelikte ilk üç aydan sonra günde 1-2 defa içilerek kullanılır.

Doğada adeta kadınlar için yetişen bu bitkinin, kadının rahmine çok önemli yararları bulunmaktadır. Özellikle erken yaşta beklenmedik bir şekilde menopoza girme riski bulunan kadınlara tavsiye edilmektedir. Adet düzensizliği olan kadınlara, kadınlık hormonlarının düzenlenmesinde, rahimdeki miyomların sebep olduğu kanamaların kontrol altına alınmasında oldukça etkili bir bitkidir.

FSH hormonu yüksekliğinde kadınlara tavsiye edilir. Kadınların erken yaşlarında adet kanamasının 3. gününde yapılan tetkiklerde FSH hormonunda yükselme olursa, erken menopoz riski meydana gelebilir. Bu kadınlarda paniğe ve endişeye neden olur. Hormonal dengesizlikle birlikte adet düzensizlikleri gelişmeye başlar. Bu durumu yaşayan kadınlara testere dişli aslan pençesi kürü tavsiye edilir.

Ayrıca kadınların adet döneminde aşırı kan kayıplarına, adetlerin gereğinden uzun sürmesine engel olan bir bitkidir.

Kadınlarda genellikle endişe ve üzüntü gibi durumlar yaşandığında, adetler birkaç gün erken başlayabilir, stresli olunan dönemlerde ise adetler birkaç gün gecikebilir. Yani kadının ruh hali adet kanamalarının bile düzenlenmesinde etkili olur. Bu bitki kadınların ruh halinin düzeltilmesinde de etkilidir. Testere dişli aslan pençesinin kadınlara bu derece faydalı olmasının nedeni içeriğinde bulunan phlobaphen maddesidir.

Birçok ülkede bu şifalı bitkinin farklı sorunlarda kullanıldığı görülmektedir. Bunların arasında, İsviçre’de inme ve damar sertliği sorunlarında, Macaristan’da diüretik ve yara tedavisinde kullanılır.

Bu etkilerinin dışında testere dişli aslan pençesinin döl yatağını kuvvetlendiren, yağ yakan, kas kayıplarına engel olan, meme, lenf ve prostat kanserini önleme ve tedavi etme, romatizmal ağrıların giderilmesi gibi önemli faydaları bulunmaktadır. Ancak diğer şifalı bitkiler gibi mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılması tavsiye edilir.

Aslan Pençesi Kullanımı
Aslan pençesi 1000’e yakın türü bulunan çok yararlı bir bitkidir. bu bitkinin kullanımını anlaya bilmek için aslan pençesi hakkında bilgi edinmek gerekir bu nedenle aslan pençesini 5 farklı başlıkta incelemek gerekir. Gülgiller ailesine dahil olan bu bitki ormanlarda yetişen ve türlü çeşitleri olan bir yabani bitkidir. Boyutları ortalama olarak 50 ila 60 cm arası değişebilir. Geniş köklü ve dayanıklı otsu bir bitkidir. aslan pençesi İçerisinde uçucu yağlar barındırır. Yaklaşık olarak 5-7 parçalı olan yaprakları büyüktür. Kökü geniştir. Aslan pençesinin çiçekleri yıldız şeklinde olup yeşile çalar. Hasat zamanı Mart ve temmuz ayları arasında olan bu bitkiler kurutularak saklanır. Aslan pençesi halk arasında harmani otu, pelerin otu, şebnem otu, aslan ayağı olarakta bilinmektedir. Aslan pençesi içeriğinde yağ asitleri, selüloz, gliko protein vb. maddeler bulundurmaktadır.

 

Aslan Pençesinin özellikleri:
Aslan pençesinin en çok bilinen ana türleri: Testere dişli ve düz yapraklı türlerdir. Ilıman iklimlerin etkin olduğu neredeyse her ükede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Geçmişten günümüze şifalı bitkiler kategorisinde kendisine yer bulan bu bitki her geçen gün daha da ünlenmektedir.

Aslan Pençesinin Faydaları:
Bilinen en önemli etkisi kadınlar üzerinde etkisi olan aslan pençesi kullanım alanı olarak birçok alana sahiptir. Özellikle kadınlar üzerinde çok faydalı etkileri olan aslanpençesi, regl dönemleri düzenleme özelliği ile kadınların vazgeçilmezleri arasında bulunur. Menopoz dönemindeki gerginlik ve sıcak baskınını azaltarak vücuttaki sitresi azaltır. Doğal bir ateş düşürücü etkiye sahiptir ve baş ağrısına karşı etkilidir. Anne sütünü arttırır. pek çok kanser türüne karşı önleyici ve koruyucudur. böbreklerin ve idrar yollarının düzenli çalışmasına yardımcı olur. Dil yarasına ve boğaz intiaplarına faydalıdır. Kanı pıhtılaştırma özelliği ile yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkileri de vardır sara hastalığının tedavisinde etkilidir. Uykusuzluğa ve sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelir. Aslan pençesi kan şekeri seviyesini düzenler. Testere dişli aslan pençesi ishale iyi gelir. Bağırsak hareketlerini düzenler.

Aslan Pençesi Kullanımı:
Aslan pençesi kullanımının birden fazla yolu vardır. Örneğin aslan pençesi kurutularak çay haline getirilir. Bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir. Mart ila Temmuz ayları arasında toplanan aslan pençesi kurutulur. Bu kurutma işlemi sonucu çayı hazırlanarak içilebilir. Aslan pençesinin bu kullanımında korkulan şey kabızlığa sebep olacağı korkusudur ancak aslan pençesi sindirimi düzenleyici etkisi kabızlığı engeller.

 

Aslan Pençesi Çayı:
Aslan pençesi çayı 1 su bardağı kaynar suya kurutulmuş bir tutam aslan pençesi bitkisi koyularak kaynatılır. kaynama işlemi tamamlandıktan sonra 5 ile 6 dakika dinlendirilir. Süzgeç kullanılarak servis edilir. Günde 2-3 bardak içilir, Boğaz ağrılarında ise gargara yapmak faydalı olacaktır, Aslan pençesi kullanımı sadece çayla sınırlı değildir. Bu eşsiz bitkinin yaprakları salatalarda kullanılabilir. Kurutulan aslan pençeleri tıpkı bir oksijenli su gibi kaynatılarak yaralarda kullanılabilir. Ayrıca banyo suyuna katılarak kullanmak ta mümkündür.
Aslan pençesi ile banyo suyu: Göz kararı yaklaşık olarak 250 gram kurutulmuş aslan pençesi bir gün öncesinden soğuk suya yatırılır. Ertesi gün bu su ısıtılır ve banyo sıcaklığına getirildiğinde banyo suyuna ilave edilir. Aslan pençesinin bu kullanımı el ve ayak rahatsızlıklarına iyi gelir. Kadınlarda ise vajinal bölgelerdeki sancı, akıntı vb. rahatsızlıklara karşı iyi gelir.

Diğer Yazılar

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak
Cinsellik
Cinsellik

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak

Aktar Diyari - 14 Şubat 2019

Her şeyin doğalını kullanmak isteyenler için yedikçe cinsel hayatı iyileştiren en etkili yiyecekleri araştırdık, buyursunlar; Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak Şili biberi Bu canlandırıcı…

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…
Genel
Genel

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…

Aktar Diyari - 13 Şubat 2019

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Öyle ki her 5 kişiden 1'in de bu rahatsızlık görülüyor. Kişinin yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık günlük…

Dr. Mehmet Öz açıkladı: Bu besinleri tüketen hasta olmuyor!
Meyveler
Meyveler

Dr. Mehmet Öz açıkladı: Bu besinleri tüketen hasta olmuyor!

Aktar Diyari - 11 Şubat 2019

Ünlü hekim Mehmet Öz kışın sağlığınızı garanti altına almaya sağlayacak beslenme yöntemlerini açıkladı. Üstelik bu besinler sayesinde hem bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilir hem de hızlı bir şekilde kilo…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar