Aslan Pençesi Zararları Nelerdir

0

Avrupa’nın tamamında olduğu gibi ülkemizde de sıkça rastlanan ve genellikle yol kenarlarında ya da nemli ve sulak yerlerde kendiliğinden yetişen aslan pençesi, mayıs-haziran aylarında çiçek açmaktadır ve yükseklikleri yaklaşık olarak 10 ila 15 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Yeşil yapraklarının çevreleri tamamen testere dişler ile bezenmiş olduğunda dokunulması ya da temas etmesi halinde acı verici bir his yaratmaktadır. Her ne kadar halk tarafından bilinçsizce kullanımından faydalı olduğu kanısına varılsa da dikkatli kullanılmadığı sürece birçok zararı ile de karşılaşılabilmektedir. Bu zararlar kontrol altına alınmadıkları zaman hayati tehlike taşıyabilmektedirler. Gündelik hayatta birçok kişinin basit rahatsızlıklara iyi gelmesi sebebi ile tükettiği bu bitkinin dozajının iyi ayarlanması ve kullanım süresince bitki hakkında geniş bilgiye sahip olan bir kişi tarafından da kontrolü sağlanmalıdır. İşte size aslan pençesi zararları hakkında birkaç bilgi;

  • Karaciğer Hassasiyeti: Normal dozlardan fazla miktarda tüketilmiş olan aslan pençesi zararları arasında ilk sırada karaciğer hassasiyeti yer almaktadır. Bu durum ortaya çıkmışsa derhal bir uzman danışılmalıdır.
  • İdrar Sökümü: Aşırı miktarda kullanıma bağlı olarak sık tuvalete çıkma ve idrar yollarında yanmalar ile karşılaşılabilmektedir.
  • Damar Büzülmesi: Aslan pençesi faydalı bir şekilde damarları büzmekte fakat yine aşırı kullanıldığı takdirde damarların çok fazla daralmasına sebep olmak sureti ile hayati tehlike doğurabilmektedir.
  • Adetten Kesilme: Aslan pençesi zararları arasında kadınlar açısından en önemli olan budur. Normalde adet dönemlerinin düzenlenmesi adına kullanılan ve bitkinin çayının yapılması sureti ile tüketilmesinde aşırıya kaçılması sonucu adet kesilebilmekte ya da daha düzensiz bir hale de gelebilmektedir.
  • İltihap Önleme: İltihap önlemesi ile de tanınan bu bitki fazla miktarda ve uzun süre kullanıldığı takdirde vücuttaki bazı gerekli hücrelerin yok olmasına sebep olabilmektedir.

    Aslan Pençesi Satın Al

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın