Armut Kurusu

0

Armut Kurusu

Kuru armut lif kaynağı, flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengin son derece faydalı bir üründür. Kuru ya da yaş olarak tüketilebilir. Kuru armudu, yılın her gününde yiyebilirsiniz. Armut sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Amerikan Ulusal Besin Veri tabanına göre 170 gramlık bir orta boy armutta 101 kalori bulunmaktadır. Hiç yağ bulunmayan armutta, 27 gram karbonhidrat ve 1 gram protein bulunur. Ayrıca 17 gram şeker ve 6 gram life sahiptir.

Bir orta armut yemek günlük c vitamini ihtiyacının % 12’sini, K vitamininin % 10’unu potasyum ihtiyacının %6’sını karşılar. Ayrıca az miktarda  kalsiyum, demir, magnezyum, riboflavin, Vitamin B-6 ve folat içerir

pears-yellow-wooden-table-2560x1440

Kuru Armut nedir ve satış çeşitleri nelerdir?

Kurutulmuş armut, yaş armudun kurutulmuş formudur. Armut yaklaşık %84 civarında su içerir. Bu sebeple kurutma sonucunda yaklaşık 7 kg armutdan 1 kg kuru armut kalmaktadır. Kurutma esnasında üründeki su buharlaşır ve ürünün öz kısmı kalır. Bu sebeple kuru armudun karbonhidrat, vitamin, protein oranları çok yükselmiştir.

armut-surubu-nasil-yapilir_646x340

Armut kurusu nerelerde kullanılır?

Armut kurusu aşağıdaki alanlarda kullanılabilir.

Tatlı, puding ve çikolata içerisinde kullanılmaktadır,

Atıştırmalık olarak tüketilebilir,

Diyet yapanlar için ara öğün olarak kullanılabilir,

armut_kurusu

Kurutulmuş Armut faydaları nelerdir?

Kurutulmuş armut, yaş ürünün uygun şartlarda gerekli ön işlemlerden geçirilerek kurutulması ile üretilmiştir. Kurutma sonucunda üründeki suyun buharlaşması ile ürünün özü kalır ve kuru armut içindeki besin değerleri, vitaminler, etken maddeler, yaş haline oranla çok yükselir. Aynı miktar yaş armut tüketmek ile kurutulmuş armut tüketmek arasında besin değerleri açısından çok farklılık vardır ama faydalar açısından ise istisnai durumlar dışında, yaş armut neye iyi geliyorsa kuru armut aynı konuda faydalıdır denebilir.

Satın Almak İçin Hemen Tıkla : Armut Kurusu

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın