Arı Poleni ve Sağlığımıza Faydaları

Arı poleni yüzyıllardan beri insanlar tarafından kullanılan bir besin takviyesidir. Hatta Osmanlı İmparatorluğu zamanında güç verici ve performans arttırıcı özelliği nedeni ile aktif bir şekilde kullanılmaktaydı. Arı poleni bilindiği gibi çiçeklerin erkek organ hücresi olmaktadır. Bu faydalı maddenin içerisinde insan vücudu için büyük yararları olan 22 adet aminoasit, 27 adet madensel tuz, ferment ve karbonhidrat bulunuyor. Ayrıca polenin içinde bunlara ilave olarak sodyum, silisyum, çinko, kalsiyum, alüminyum, A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, H vitamini ve P vitamini yer alıyor.

Arı Poleni ve Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
Arı poleni genel olarak vücuda direnç kazandırması, performans arttırması ve kas yapısını güçlendirmesi özellikleri ile biliniyor. Özellikle henüz büyüme çağında olan çocuklar için ihtiyaç duydukları hemen hemen her vitamini karşılayacak bir niteliğe de sahip. Bu yüzden gerçekten protein ve aminoasit bakımından çok zengin bir besin maddesi. Benzer şekilde arı poleninin içinde bulunan flavonoidler de antioksidan özelliğine sahiptir

1.)Antioksidan Özelliğe Sahiptir.

.

Bilindiği üzere hem çevresel faktörler dolayısıyla hem de dengesiz beslenme nedeni ile insan vücudunda çeşitli düzensizlikler ortaya çıkabilmektedir. İşte bu düzensizliklerin ve vücutta yarattığı zararların giderilebilmesi adına antioksidan özelliği bulunan bazı besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Arı poleni de antioksidan özellik açısından oldukça zengin olan bir besindir. Bu yüzden ilk tüketilecek besinler arasında gösterilebilir. Eğer her gün düzenli bir şekilde polen tüketilir ise vücutta bir yenilenme sağlanması ve yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi mümkün olmaktadır.

2)Vücuda Enerji Verir

Arı poleninin besin değeri bir hayli yüksek olduğu için vücuda enerji verme konusunda da oldukça etkilidir diyebiliriz. İçinde bulunan karbonhidratlar, B vitamini ve protein vücudun dayanıklılığını arttırıyor ve gün boyu yorgunluk ile mücadele edebilmek adına insana büyük katkı sağlıyor.

3)Cilt Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Arı poleni cilt sağlığını koruma konusunda özellikle enflamatuar durumlara, sedef ya da egzama gibi cilt tahrişlerine etki eden bir besin maddesidir. Bu yüzden bu tip cilt harabiyetlerinin tedavisi için arı poleni kullanılmaktadır. Arı poleninin içerisinde bol miktarda bulunan aminoasitler ve vitaminler de cildin korunmasına ve ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda arı poleni tüketimi ile cilt yaşlanması belli bir ölçüde yavaşlatılabilir.

4)Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir

Antioksidan özelliği bulunan arı poleninin akciğer dokularına da oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle astım hastalığı olan kişilerin ataklarının çok daha hafif geçmesine arı poleni yardımcı olmaktadır. Hatta bazı durumlarda arı poleni astım ataklarını tamamen de ortadan kaldırabilmektedir. Henüz başlangıç aşamasında astım ya da bronşit hastalığı olan kişilerin solunum yol hastalıkları arı poleni sayesinde tedavi edilebilmektedir.

5)Alerjilerin Giderilmesine Yardımcı Olabilir

Arı poleni ve alerji tedavisi ile ilgili yapılan bir takım bilimsel araştırmalar ortaya koymuştur ki bazı alerjilerin giderilmesi konusunda arı poleni etkili olmaktadır. Özellikle insanlar üzerinde yapılmış olan bir deneyde arı poleni sayesinde hastaların %94 kadarı iyileşmiştir. Bu deneyin sonucunda arı poleninin sinüs, alerjik astım ya da benzeri alerjilerin ortaya çıkardığı sonuçların tedavi edildiği bilgisine ulaşılmıştır.

6)Sindirim Sistemine İyi Gelir

Arı poleninin içinde protein, vitamin ve mineralin yanı sıra sindirim sistemini korumaya yönelik bazı enzimler de bulunmaktadır. Böylece sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırmakta ve sindirim sisteminde meydana gelebilecek bazı problemleri önlemektedir.

7)Bağışıklık Sistemini Korumaya Yardımcı

Arı poleni sayesinde insan vücudunun bağışıklık sisteminin çok daha güçlü bir hale gelmesi de sağlanabilir. Özellikle arı poleni vücudu mikroplardan korur. Ancak bu durumun gerçekleşebilmesi için arı poleninin düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda arı poleni bir nevi doğal antibiyotik olmaktadır. Bilindiği üzere pek çok hastalığın temelinde serbest radikaller yatmaktadır. Arı poleni içeriği sebebiyle serbest radikaller üzerinde de oldukça etkili olmaktadır. Hatta arı poleni antioksidan özelliği ile birleştiğinde deri sağlığı ve cilt sağlığının yanı sıra tüm iç organların genel sağlığı için insana katkı sağlamaktadır.

8)Bağımlılığın Azaltılmasına Yardımcı Olur

Bağımlılıkların tedavisi oldukça meşakkatlidir ve çok yönlü bir tedavi uygulanması gerekir. Yani bağımlılıklar tedavi edilirken yalnızca ilaçlı tedavi değil aynı zamanda beslenme, egzersiz ve genel hayat tarzı konusunda da bazı değişiklikler yapılması gerekebilir. Özellikle düzenli arı poleni tüketiminin bağımlılıklar üzerinde de önemli etkileri olduğu ortaya konmuştur. Bazı bilim adamları ve sağlık uzmanlarına göre özellikle sigara ve uyuşturucu bağımlılarının tedavisi için arı poleni tercih edilebilir bir besin maddesi olmaktadır. Arı poleninin bu konudaki en belirgin etkisi, madde bağımlılığı ile alakalı kişiye bir istek geldiğinde arı poleni tüketmesi halinde bu isteğinin bastırılabilmesidir.

9)Prostatın Engellenmesine Yardımcı Olur

Prostat sorunu yaşayan erkeklerin arı polenini düzenli olarak tüketmeleri halinde bir iyileşme göre ihtimalleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra henüz prostat görülmemiş olan erkeklerde de arı poleni tüketimi prostat hastalığına yakalanma riskini ciddi ölçüde azaltabilmektedir. Çünkü arı poleni sayesinde sık sık idrara çıkma ile alakaları oluşan dürtüleri durdurma konusunda etkili olabilmektedir.

10)Kısırlığa Çare Olabilir

Arı poleninin yumurtalık fonksiyonlarını canlandırma gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Bu yüzden arı poleni sayesinde gebelik süreci de hızlanabilir. Aynı zamanda bunun dışında arı poleninin afrodizyak özelliği de vardır ve bir çeşit hormonal güçlendirici olarak kullanılabilmektedir.

Acaba Arı Polenini Nasıl Tüketmemiz Gerekir?
Genel kullanımda arı poleni günlük 10 gr ya da 15 gr kadar kullanılabilir. Bu miktar yeterli olacaktır. Fakat kesinlikle direkt olarak bu miktarlarda başlamamak gerekir. Arı poleni tüketim miktarını yavaş yavaş arttırmak gerekecektir. İlk olarak bir çay kaşığı kadar arı poleni tüketmek ile işe başlayıp her geçen gün biraz daha arttırarak bir ya da iki hafta sonunda 10 gr ile 15 gr civarında tüketmeye devam edilebilir. Bazı durumlarda 32 gr kadar tüketmek de gerekebilir ancak kesinlikle bu miktarın üzerinde tüketmemek gerekir. Ayrıca bu miktarlar yetişkinler için geçerli olan miktarlardır. Çocuklar için durum biraz daha farklı olmaktadır. Çocukların günlük olarak ortalama 3 gr ile 5 gr arasında tüketmeleri yeterli olacaktır. 2 ile 6 yaş arasında olan çocukların günlük 2 gr kadar arı poleni tüketmesi ve fazlasının kesinlikle çocuklara verilmemesi gerekir.

Arı poleni birçok farklı biçimde kullanılabilmektedir. Herkes kendi için en uygun olan şekilde kullanabilir. Arı poleni suda ya da bir sıvı içinde kaldığı müddetçe eriyebilen bir besindir. Ancak 40 ya da 45 derecenin üzerinde ısıtılmış olan sıvıların içinde özelliğini kaybetmeye başlayacaktır. Dolayısıyla arı poleni meyve suyuyla, süt ile ya da direkt olarak sade biçimde kullanılabilir. Eğer kişi fazla kalori alınımını önemsiyor ise sade şekilde de arı polenini tüketebilir. Arı poleninin tadı genel olarak biraz şekerlidir. Fakat bu şekerli tat kişiye uymuyor ise ve kişi başka besinler ile birlikte arı polenini tüketmek istemiyor ise bir kaşık yardımı ile ağzına atıp üstüne de bir bardak su içip tıpkı bir hap gibi arı polenini yutabilir.

Diğer Yazılar

El ve Ayak Bakımınıza Özen Gösterin!
Güzellik
Güzellik

El ve Ayak Bakımınıza Özen Gösterin!

Aktar Diyarı - 31 Ağustos 2021

El ve ayak bakımı için kaçırılmayacak ürünler El ve ayak bakımlarınızı özenle yapabileceğiniz birbirinden kullanışlı ürünleri sizler için bir araya getirdik. Çevre ile teması en fazla olan…

Bir Fransız Klasiği: Muzlu Sufle
Genel
Genel

Bir Fransız Klasiği: Muzlu Sufle

Aktar Diyarı - 27 Ağustos 2021

Bir Fransız klasiği! Klasik sufleye göz kırpan lezzet: Muzlu Sufle   Sufle, Fransız mutfağının en ünlü yemeklerinden bir tanesidir. Sufle denildiğinde pek çok kişinin aklına çikolatalı kabarık…

Yazın Serinleten Lezzet: Kabak Çorbası 🎃
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Yazın Serinleten Lezzet: Kabak Çorbası 🎃

Aktar Diyarı - 26 Ağustos 2021

Yaz sıcaklarında serinletecek! Hem doyurucu hem de hafif soğuk çorba tarifi: Kabak Çorbası Sıcak havalarda vücudun sıvıya olan ihtiyacı artıyor. Gün içinde su tüketiminin yanında besinlerden aldığınız…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar

Aşırı Terleme Sorununa Son!
Sağlık

Aşırı Terleme Sorununa Son!

Aktar Diyarı - 24 Ağustos 2021
Tatlı Krizine Son!
Genel

Tatlı Krizine Son!

Aktar Diyarı - 23 Ağustos 2021