Alışkanlıkları gözden geçirme vakti: Duş alırken cildinize zarar veriyor olabilirsiniz

Duş almak genellikle çöldeki vaha kadar rahatlatıcı hatta ilham vericidir. Bir yandan hijyenik ihtiyaçlarınızı karşılarken aynı zamanda size huzur veren etkisi de vardır. Böylelikle düşüncelerimizden bir süre uzaklaşıp duş süresi boyunca suyun akışıyla sadece o anın tadını çıkarmaya odaklanırız. Ancak suyun altındayken bazı şeyleri yanlış yapıyor ve cildimize zarar veriyor olabiliriz.

Dove’un yaptığı bir araştırmaya göre her 4 dermotologtan 3’ü kadınların duştayken ciltlerine zarar verdiğini söylüyor. Peki vücudunuzun zarar gördüğüne dair sinyaller ne? Mat ve kuru bir cilt ile birlikte vücutta yaşanan kaşıntılar. Ancak duş esnasında birtakım alışkanlıklar elde ederek bunun önüne geçmeniz mümkün.

Düşüncelerimizden bir süre uzaklaşıp duş süresi boyunca suyun akışıyla o anın tadını çıkarmaya odaklanırız. Ancak suyun altındayken bazı şeyleri yanlış yapıyor ve cildimize zarar veriyor olabiliriz.

Sıcaklığı düşürün
Sıcak bir duş yerine suyun ılık olarak kullanılması idealdir. Dermatolog Mona Gohara sıcak suyun vücuda verdiği zararlara değinerek “Eğer duştan sonra kızarıyorsanız bu kılcal damarlarınızın açılmış olduğuna işaret eder ve bu cilt sağlığı için iyi değildir” açıklamasını yapıyor. Ancak buharlı bir ortam gözeneklerinizin açılması için faydalıdır. Bu yüzden duşa girerken sıcaklığı yüksek tutup sonrasında ılık suya geçiş yapın.

Vücudunuzu yumuşak bir şekilde ovalayın
“Ovalama tuvaletler ve yerler içindir” diyen Gohara her duşa girdiğinizde vücudunuzu ovalamamanız gerektiğini söylüyor. Onun yerine vücudunuzu haftada bir keselemek ya da ovalamak cildiniz için daha sağlıklı bir çözüm olarak sunuluyor.

Düşüncelerimizden bir süre uzaklaşıp duş süresi boyunca suyun akışıyla o anın tadını çıkarmaya odaklanırız. Ancak suyun altındayken bazı şeyleri yanlış yapıyor ve cildimize zarar veriyor olabiliriz.

Duş ürünlerinize detoks etkili seçenekler ekleyin
Kullanılan duş jellerinin içerisinde genellikle sülfat ya da onun gibi sert maddeler bulunur. Bu da temizlendiğinizi düşündüğünüz anlarda aslında cildinize zarar verir. Bu yüzden cilt bariyerinizi koruması için duşta kullandığınız ürünlerin içeriğini dikkatlice okuyarak içerisinde minimum katkı maddesi olanları seçmelisiniz. Gohara bunun önemli olduğunu “Yüzümüze narin bir çiçek gibi davranıyor ve tüm katmanları için uzun uzun işlemler uyguluyoruz. Aynısını vücudumuzun geri kalanı için de yapmalıyız” cümleleriyle vurguluyor.

Akşamları duş alın
Gohara duşun akşamları alınmasının daha iyi olduğunu söyleyerek “Cilt geceleri kendini yeniden oluşturur ve ‘güzellik uykusu’ tabirinin kullanılmasının sebebi de budur. Bu sebeple vücut temizliğinin akşam saatlerinde yapılması da vücut için daha sağlıklıdır” açıklamasında bulunuyor.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Varislerden kurtaran mucize yöntemler
Güzellik
Güzellik

Varislerden kurtaran mucize yöntemler

Aktar Diyari - 17 Mart 2019

Varis tedavisinde etkili yöntemler neler topuklu ayakkabılardan uzak durun! Bir çok kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varis tedavisine yardımcı günlük hayatta yapmanız gerekenleri bir araya getirdik!…

Uğraşıyoruz ama neden kilo veremiyoruz?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Uğraşıyoruz ama neden kilo veremiyoruz?

Aktar Diyari - 15 Mart 2019

Yaz kapıda! Vücuttaki fazlalıklar göze batmaya başladı. Herkesin isteği ise kısa sürede kilo vermek! Diyetisyen Fulya Bozdemir, bu haftaki yazısında neden kilo veremediğimiz konusunu ele aldı. Kilo…

Neye iyi gelmiyor ki! Karabiber ve balla karıştırdığınızda…
Baharatlar
Baharatlar

Neye iyi gelmiyor ki! Karabiber ve balla karıştırdığınızda…

Aktar Diyari - 13 Mart 2019

Güçlü bir demir deposu olan kimyon, Hint mutfağının demirbaş malzemelerinden biridir. Yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra kendisi büyük bir şifacıdır ve sağlığımız için oldukça değerlidir. Özellikle çay…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar