Alışkanlıkları gözden geçirme vakti: Duş alırken cildinize zarar veriyor olabilirsiniz

Duş almak genellikle çöldeki vaha kadar rahatlatıcı hatta ilham vericidir. Bir yandan hijyenik ihtiyaçlarınızı karşılarken aynı zamanda size huzur veren etkisi de vardır. Böylelikle düşüncelerimizden bir süre uzaklaşıp duş süresi boyunca suyun akışıyla sadece o anın tadını çıkarmaya odaklanırız. Ancak suyun altındayken bazı şeyleri yanlış yapıyor ve cildimize zarar veriyor olabiliriz.

Dove’un yaptığı bir araştırmaya göre her 4 dermotologtan 3’ü kadınların duştayken ciltlerine zarar verdiğini söylüyor. Peki vücudunuzun zarar gördüğüne dair sinyaller ne? Mat ve kuru bir cilt ile birlikte vücutta yaşanan kaşıntılar. Ancak duş esnasında birtakım alışkanlıklar elde ederek bunun önüne geçmeniz mümkün.

Düşüncelerimizden bir süre uzaklaşıp duş süresi boyunca suyun akışıyla o anın tadını çıkarmaya odaklanırız. Ancak suyun altındayken bazı şeyleri yanlış yapıyor ve cildimize zarar veriyor olabiliriz.

Sıcaklığı düşürün
Sıcak bir duş yerine suyun ılık olarak kullanılması idealdir. Dermatolog Mona Gohara sıcak suyun vücuda verdiği zararlara değinerek “Eğer duştan sonra kızarıyorsanız bu kılcal damarlarınızın açılmış olduğuna işaret eder ve bu cilt sağlığı için iyi değildir” açıklamasını yapıyor. Ancak buharlı bir ortam gözeneklerinizin açılması için faydalıdır. Bu yüzden duşa girerken sıcaklığı yüksek tutup sonrasında ılık suya geçiş yapın.

Vücudunuzu yumuşak bir şekilde ovalayın
“Ovalama tuvaletler ve yerler içindir” diyen Gohara her duşa girdiğinizde vücudunuzu ovalamamanız gerektiğini söylüyor. Onun yerine vücudunuzu haftada bir keselemek ya da ovalamak cildiniz için daha sağlıklı bir çözüm olarak sunuluyor.

Düşüncelerimizden bir süre uzaklaşıp duş süresi boyunca suyun akışıyla o anın tadını çıkarmaya odaklanırız. Ancak suyun altındayken bazı şeyleri yanlış yapıyor ve cildimize zarar veriyor olabiliriz.

Duş ürünlerinize detoks etkili seçenekler ekleyin
Kullanılan duş jellerinin içerisinde genellikle sülfat ya da onun gibi sert maddeler bulunur. Bu da temizlendiğinizi düşündüğünüz anlarda aslında cildinize zarar verir. Bu yüzden cilt bariyerinizi koruması için duşta kullandığınız ürünlerin içeriğini dikkatlice okuyarak içerisinde minimum katkı maddesi olanları seçmelisiniz. Gohara bunun önemli olduğunu “Yüzümüze narin bir çiçek gibi davranıyor ve tüm katmanları için uzun uzun işlemler uyguluyoruz. Aynısını vücudumuzun geri kalanı için de yapmalıyız” cümleleriyle vurguluyor.

Akşamları duş alın
Gohara duşun akşamları alınmasının daha iyi olduğunu söyleyerek “Cilt geceleri kendini yeniden oluşturur ve ‘güzellik uykusu’ tabirinin kullanılmasının sebebi de budur. Bu sebeple vücut temizliğinin akşam saatlerinde yapılması da vücut için daha sağlıklıdır” açıklamasında bulunuyor.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı
Baharatlar
Baharatlar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı

Aktar Diyari - 17 Mayıs 2019

Sindirim sistemi besinlerin sindirildiği ve emildiği sağlımızı etkileyen en önemli sistemdir. Sağlığımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz ve bütün vücut fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz tükettiğimiz besinlerden en yüksek faydayı…

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!
Genel
Genel

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!

Aktar Diyari - 13 Mayıs 2019

Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan hurmaya Ramazan ayında daha sık tüketiyoruz. Etkileri sayesinde Ramazan ayında oruç tutanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Uzun süren…

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı
Meyveler
Meyveler

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı

Aktar Diyari - 6 Mayıs 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen "Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi" başlıklı çalışma sonucunda, kansere karşı faydası olduğu belirtilen acı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar