Alışkanlıkları gözden geçirme vakti: Duş alırken cildinize zarar veriyor olabilirsiniz

Duş almak genellikle çöldeki vaha kadar rahatlatıcı hatta ilham vericidir. Bir yandan hijyenik ihtiyaçlarınızı karşılarken aynı zamanda size huzur veren etkisi de vardır. Böylelikle düşüncelerimizden bir süre uzaklaşıp duş süresi boyunca suyun akışıyla sadece o anın tadını çıkarmaya odaklanırız. Ancak suyun altındayken bazı şeyleri yanlış yapıyor ve cildimize zarar veriyor olabiliriz.

Dove’un yaptığı bir araştırmaya göre her 4 dermotologtan 3’ü kadınların duştayken ciltlerine zarar verdiğini söylüyor. Peki vücudunuzun zarar gördüğüne dair sinyaller ne? Mat ve kuru bir cilt ile birlikte vücutta yaşanan kaşıntılar. Ancak duş esnasında birtakım alışkanlıklar elde ederek bunun önüne geçmeniz mümkün.

Düşüncelerimizden bir süre uzaklaşıp duş süresi boyunca suyun akışıyla o anın tadını çıkarmaya odaklanırız. Ancak suyun altındayken bazı şeyleri yanlış yapıyor ve cildimize zarar veriyor olabiliriz.

Sıcaklığı düşürün
Sıcak bir duş yerine suyun ılık olarak kullanılması idealdir. Dermatolog Mona Gohara sıcak suyun vücuda verdiği zararlara değinerek “Eğer duştan sonra kızarıyorsanız bu kılcal damarlarınızın açılmış olduğuna işaret eder ve bu cilt sağlığı için iyi değildir” açıklamasını yapıyor. Ancak buharlı bir ortam gözeneklerinizin açılması için faydalıdır. Bu yüzden duşa girerken sıcaklığı yüksek tutup sonrasında ılık suya geçiş yapın.

Vücudunuzu yumuşak bir şekilde ovalayın
“Ovalama tuvaletler ve yerler içindir” diyen Gohara her duşa girdiğinizde vücudunuzu ovalamamanız gerektiğini söylüyor. Onun yerine vücudunuzu haftada bir keselemek ya da ovalamak cildiniz için daha sağlıklı bir çözüm olarak sunuluyor.

Düşüncelerimizden bir süre uzaklaşıp duş süresi boyunca suyun akışıyla o anın tadını çıkarmaya odaklanırız. Ancak suyun altındayken bazı şeyleri yanlış yapıyor ve cildimize zarar veriyor olabiliriz.

Duş ürünlerinize detoks etkili seçenekler ekleyin
Kullanılan duş jellerinin içerisinde genellikle sülfat ya da onun gibi sert maddeler bulunur. Bu da temizlendiğinizi düşündüğünüz anlarda aslında cildinize zarar verir. Bu yüzden cilt bariyerinizi koruması için duşta kullandığınız ürünlerin içeriğini dikkatlice okuyarak içerisinde minimum katkı maddesi olanları seçmelisiniz. Gohara bunun önemli olduğunu “Yüzümüze narin bir çiçek gibi davranıyor ve tüm katmanları için uzun uzun işlemler uyguluyoruz. Aynısını vücudumuzun geri kalanı için de yapmalıyız” cümleleriyle vurguluyor.

Akşamları duş alın
Gohara duşun akşamları alınmasının daha iyi olduğunu söyleyerek “Cilt geceleri kendini yeniden oluşturur ve ‘güzellik uykusu’ tabirinin kullanılmasının sebebi de budur. Bu sebeple vücut temizliğinin akşam saatlerinde yapılması da vücut için daha sağlıklıdır” açıklamasında bulunuyor.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Doktorlar şifayı kapınca bu 10 besine sarılıyor
Genel
Genel

Doktorlar şifayı kapınca bu 10 besine sarılıyor

Aktar Diyari - 23 Ocak 2019

Eğer hastalık belirtileri baş göstermeye başladıysa şifa bulacağınız bu 10 besine sıkı sıkaya sarılın. Doktorlar bile şifayı kaptığında bu besinlerden faydalanmak istiyorlar. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığınızda bazı hastalıklar…

Sağlıklı dişlerin sırrı bakın hangi yiyeceklerdeymiş!
Genel
Genel

Sağlıklı dişlerin sırrı bakın hangi yiyeceklerdeymiş!

Aktar Diyari - 22 Ocak 2019

Sağlıklı gülüşlere kavuşmak için düzenli diş fırçalamanın yanına bu yiyecekleri de dahil edin! Böylelikle hem çürüklerden kurtulmuş olacak hem de bembeyaz dişlere kavuşacaksınız. Dişlerinizi beyazlatmak için yüzlerce…

Bu sinsi gıdalardan uzak durun! Yedikçe iştah açan 6 besin
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Bu sinsi gıdalardan uzak durun! Yedikçe iştah açan 6 besin

Aktar Diyari - 21 Ocak 2019

Kontrollü bir şekilde beslendiğinizi düşündüğünüz halde kilo veremiyorsanız yanlış giden bir şeyler vardır sevgili okur. Yediğiniz yiyeceğin son derece masum olduğunu düşünüyorsanız bir kez daha gözden geçirmeniz…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar