Acısı zordur: Aftları iyileştiren 5 ev yapımı çözüm

Ağız içinde oluşan beyaz yaralar son derece can sıkıcıdır. Genellikle yanakların iç kısmı, dudakların iç kısmı, diş etleri ya da dilde meydana gelebilir. Kendisi küçük olsa da acısının ızdırabı oldukça fazladır. Bu can sıkıcı aftlardan kurtulmak isteyenlere en kolay ve en hızlı çözümleri sunacağız şimdi…

Hindistan cevizi sütü

Malzemeler:

1 su bardağı rendelenmiş hindistan cevizi (taze)
250 ml su

Hazırlanışı:
Rendelenmiş hindistan cevizini su ile karıştırın ve karışımı 30 dakika boyunca dinlendirin. Yarım saatin sonunda sütünüz hazır. Günde 3 kez yaralı bölgeye sürebilirsiniz.

Karbonat yöntemi

En klasik yöntemdir. Karbonatın yaralarla savaşan antiseptik özelliği bulunur. Bir çay kaşığı karbonatı az miktar su ile karıştırıp macun kıvamına getirin. İlgili bölgeye karbonat macununu sürün. Günde 2 kez tekrarlayın.

Gargara yapmayı da deneyebilirsiniz. Bu gargara diş eti, dil veya iç yanaklarda çıkan aftlara iyi gelecektir. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Bu su ile günde 3 defa gargara yapabilirsiniz.

Papatya çayı

Papatya çiçeğini iyi bir iltihap sökücüdür ve aynı zamanda antiseptik özelliği bulunur. Ağız yaralarından kurtulmanız için güçlü bir yöntemdir.

Malzemeler:
Bir yemek kaşığı kuru papatya
250 ml su

Hazırlanışı:
Öncelikle suyu ısıtın. Kaynamaya başladığı an altını kapatın ve içine papatyaları atın. Yaklaşık 5 dakika demlenmesini bekleyin. Çayı içmeden önce ılıdığından emin olun. Sıcak çay yaralı bölgeye daha fazla zarar verecektir.

Papaya

Aftların yanı sıra diş eti iltihabına da oldukça iyi gelmektedir. Bunun sebebi özellikle de papain gibi zehir etkisini gideren bileşenler içermesidir. İki dilim olgunlaşmış papayayı ezin ve aftlı bölgeye sürüp 15 dakika boyunca bekletin.

Kişniş suyu

Papayadan sonra en iyi yöntemlerden biridir. Antiseptik özelliği bulunur, mantar yok edici ve iltihap giderici etkisi vardır. Ağrı giderici etkisi sayesinde o sancılı acı azalabilir.

Malzemeler:
15 gram kişniş yaprağı
500 ml su

İki malzemeyi de karıştırın. Yarım saat dinlendirdiğiniz kişniş suyu ile gargara yapabilirsiniz.

Kaynak:my

Diğer Yazılar

Keçi boynuzu nasıl yenir? Meyvesi nasıl öğütülür ve tüketilir?
Yemek
Yemek

Keçi boynuzu nasıl yenir? Meyvesi nasıl öğütülür ve tüketilir?

Aktar Diyarı - 16 Ocak 2021

Almanca ve İngilizce'de "Yakup'un Ekmeği" olarak isimlendirilen keçiboynuzu, Anadolu'da "harnup" adıyla biliniyor. Efsaneye göre çölde aç kalan Yakup peygamberin ekmek yerine tükettiği bu meyve, Batı Akdeniz'de de…

Kışın cildinizi evde besleyin …
Güzellik
Güzellik

Kışın cildinizi evde besleyin …

Aktar Diyarı - 15 Ocak 2021

Cildimiz sahip olduğumuz en değerli varlıklarımızdan kuşkusuz. Cildimize ne kadar iyi bakarsak kendimizi o kadar iyi ve sağlıklı hissederiz. Bakım ürünlerinin içeriklerine baktığımız zaman listelerin en başında…

Vücudu çelik gibi güçlendiriyor
Genel
Genel

Vücudu çelik gibi güçlendiriyor

Aktar Diyarı - 10 Aralık 2020

  Bu aralar her gün bir çay bardağı yiyin! Vücudu çelik gibi güçlendiriyor! Bağışıklık sistemini kış aylarında güçlü tutmak son derece önemli. Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde,…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar