Acı Çehre Faydaları Nelerdir

0

Akdiken ağacının tohumu olan acı çehre, halk arasında da acıçehre olarak bilinmektedir. Acı çehrenin yapraklarının uzunluğu, 4 cm ile 9 cm arasında değişiklik göstermektedir. Acı çehre sapları ise, 6 mm ile 25 mm arasında değişiklik göstermektedir, ve dikenlidir. Kül meşe, turba, ve maki ormanlarında, tabanın zengin olduğu yerlerde, ve kuru topraklarda yetişmektedir. Acı çehrenin kökeni Britanya olmasına karşın, Kırgızistan, ve Fas’a kadar çok geniş bir alana yayılmış durumdadır.

Acı çehrenin çiçeklenmesi Haziran ayında gerçekleşirken, bitkinin meyveleri ise Ekim ayında olgunlaşmaktadır. Acı çehrenin, böcekler aracılığı ile tozlaştırıldığı da unutulmamalıdır. Acı çehre bitkisinin üretimi de yine, böceklerin; ve kuşların katkıları ile gerçekleştirilmektedir. Kendiliğinden yetişmeyen acı çehrenin, bazik topraklar; ve güneşli yerleri sevdiğini de söylememiz gerekmektedir. Acı çehrenin gölge bir yerde büyümesi isteniyorsa da, bu alanın sürekli gölge olmaması, ve mutlaka bir şekilde güneş görmesi gerekmektedir.

Acı çehrenin faydaları arasında bağırsakları uyarmasından, ve idrar söktürücü etkisinden ilk olarak söz etmek gerekmektedir. Acı çehrenin faydaları arasında müshil etkisinden de söz etmek gerekirken, kanı temizlemek, ve toksinleri gidermek de acı çehrenin faydaları arasında yer almaktadır.

Acı çehrenin meyveleri bağırsakları temizlemek amacı ile kullanılmaktadır, ancak, acı çehrenin etkisinin çok şiddetli olduğu da bilinmelidir. Bundan dolayı, acı çehre, insanlar üzerinde kullanılacak olan ilaçlarda çok fazla kullanılmamaktadır. Yetişkin bireylerde, kronik kabızlık problemi söz konusu ise, bu kişilerin, sabah kahvaltısının öncesinde sekiz tane acı çehre meyvesi yemeleri gerekmektedir; etki çok hızlı, ve kuvvetlidir.
Bununla birlikte, acı çehrenin kabızlık için kullanımı çocuklarda kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Acı çehre meyvesi, ve tohumlarının kullanılmasında doktor kontrolünün de önemi büyüktür; şöyle ki, acı çehrenin yanlış kullanımı, hem şiddetli ishale, hem de mide bulantılarına neden olabilmektedir.

Acı çehrenin kullanımı, odun, bahçe çiti, ve boya yapımı için de değerlendirilmektedir. Acı çehreden elde edilen boya genellikle kağıt boyası olarak kullanılıp, boya rengi de, kahverengi, yeşil, ya da sarıdır. Acı çehreden elde edilen odun ise, tornada, küçük parçalar işlemek için kullanılabilmektedir.

Acı Çehre Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın